A sokarcú Ciprus

2011-06-13 13:28:00 protic

hírkép

Az első találkozás e számunkra távoli,ám a kényelmes, gyors repűlőútnak köszönhetően mégis közeli országgal nagyon kellemes.



Alig 3 órás repülés után a modern larnakai repülőtéren landol gépünk. Mindenütt példás tisztaság és rend, a tágas repülőtéren látszik, hogy a turisták százezreinek fogására méretezték. Ciprus valódi turista nagyhatalom – mondja vendéglátonk Zak Papadopoulos, a Ciprusi Idegenforgalmi Szervezet bécsi irodájának igazgatója, hisz évente több mint 2 millió vendéget fogad. Ezek túlnyomó része, több mint a fele már hagyományosan a brit szigetekről érkezik, Nagy Britanniában Ciprus az egyik legkedveltebb úticélok közé tartozik.Nem véletlenül, hisz az ország egészen 1959-ig brit gyarmat volt. A brit hatás a mai napig érezhető, nem csupán azért, hogy az autók baloldalon közlekednek, az üdülőhelyeken szinte mindenütt vannak tipikus angol vagy ir kiskocsmák,”pub-ok“,és az üzletek nagy részében az árakat euró mellett brit fontban is feltüntetik. Az utóbbi években egyre többen jönnek a közép-kelet európai országokból, így Magyarországról, Szlovákiából és Csehországból is. Ciprust főleg azok látogatják, akik nem csupán a gondtalan fürdést, a tiszta strandokat kedvelik, hanem ennél többre vágynak, meg akarnak ismerkedni az ország páratlan történelmi értékeivel vagy egyedülálló természeti adottságaival..

Az itteni üdülóhelyek pl. Ayia Napa, Nissi Beach, Protaras, Paphos,Coral Bay a legszebbek közé tartoznak a Földközi tenger térségében. Kevesen tudják, hogy az ország belseje is bőven kinál izgalmakat. A kitünő úthálozatnak köszönhetően a sziget közepén húzódó, csaknem 2 ezer méter magas hegyekbe is kényelmesen el lehet autózni.

Lépten- nyomon láthattuk, hogy a szigetország fejlődését mindenekelőtt kedvező földrajzi fekvése határozta megy, az európai, arab és afrikai hatás keveredésének gyümölcse a mai sokszinűség, ami szintén vonzó a látogatók számára.

Ciprus Szicília és Szardínia után a Földközi-tenger harmadik legnagyobb szigete. Az 1974-es török inváziót követően a turistaforgalom a sziget déli részére összpontosult.

A szigetet számos legenda övezi.

A görög mitológia szerint a szépség és szerelem istennője itt emelkedett ki a tenger habjaiból, ezért a szigetet Aphrodité szigetének vagy a szerelem szigetének is nevezik. Nem csoda, hogy ott ahol állítolag Aphrodité megjelent sűrün kattognak a fényképezőgépek, a szerencsébbek még szív alakú kavicsot is találnak a parton, ami állítolag az örök szerelem záloga. A sokarcú Ciprusban mindenki megtalálhatja azt, ami közel áll a szívéhez.

 

 

Protics János