Mit csinált Madame Recamier rossz időben?

2012-11-07 22:06:00 V.J.

hírkép

Tegnap a szépségről volt szó térben és időben. A női szépségről a történelem szinte minden korszakából és a világ szépségeiről a legszebb tájakon. Aki mindezt összekapcsolta, az Kiss Róbert Richárd, aki rendhagyó író-olvasó találkozón minderről mesélt az érdeklődőknek november 7-én, a tatai Várkanyar kávéházban.



Az ismert turisztikai újságíró legújabb könyvét a női szépségnek szentelte. A Világtörténelem legszebb női ezen az estén is inkább a férfiak fantáziáját mozdították meg. Persze, mint minden rejtély, ami a nőket és a szépséget körülveszi mindenki számára mást jelent. Így a könyv is szubjektív vélemény arról, hogyan lettek a világ legszebb asszonyai egyben a történelem formálói is.

A Prima Primissima díjas szerző kötetlen beszélgetés, különleges játék és sok kulisszatitok bemutatása közben mesélt arról, miért is fontosak számára a lapokon megelevenedő szépséges hölgyek. Pocahontas, Marilyn Monroe, Ágnes Sorel,  Mata Harí, és még számtalan különleges asszony, akiről a nevén kívül szinte alig tudunk egyebet. Most lehullt a fátyol a tikokról. Madame Recamier, aki szerint rossz időben két dolgot lehet csinálni. Römizni viszont nem tudott, vagy Jackie Kennedy, aki saját ízlése szerint rendezte be a világot és a Fehér Házat.  Mind mások, de egy dolog közös bennük: az ujjuk köré  tekerték a férfiakat és a történelmet. Más miatt ragadtak fegyvert az elbűvölt férfiak Szép Heléna korában és egészen más miatt lett bálvány Agnes Sorel vagy Marilyn Monroe.

Az est második részében kicsit kalandozhattunk a hatalom és a luxus más területein is. A világtörténelem legszebb hölgyeinek történetéhez igazán méltó keretet adtak a világ legszebb szállodái Indiától, a londoni Ritzen át, a Las Vegas-i Mirage és Bellaggio hotelig. Ahogyan a hölgyekhez, a szállodákhoz is tartozott egy-két történet. A Ritz, ahol még a reggelihez is szmoking dukál, vagy a Waldorf-Astoria, amelynek az ég világon semmi köze nincs budapesti aluljáróhoz. A dubai Burj al Arab, ahol a bekapcsolt légkondicionáló valódi esőfelhőt teremtett a hallban.

Igaz, hogy Kiss Róbert Richard könyvében nem akarta megfejteni az örök szépség titkát, akik viszont ott voltak a Várkanyar kávéházban, a könyv titkait biztosan megismerhették.