Hernádi-ügy - a MOL kivonul Horvátországból?

2013-10-02 15:09:00 szorenyi.p

hírkép

A magyar kormány azt fontolgatja, hogy a MOL eladja részesedését az horvát INA cégben. Legalábbis ez derül ki abból a közleményből, amelyet a magyar kormány adott ki. A háttérben az áll, hogy a horvátok az Interpol segítségével kerestetik Hernádi Zsoltot, a MOL vezérigazgatóját. Hernádi Zsolt, a horvátok gyanúja, szerint évekkel ezelőtt megvesztegette Ivo Sanader akkori horvát kormányfőt.



A közlemény szerint a magyar kormány az eddigi vitát a tulajdonostársak, részvényesek közötti gazdasági vitának tekintette. Az elmúlt napokban azonban olyan események történtek, amelyek a magyar Kormány számára már világossá tették, hogy nem pusztán erről van szó.

Horvátországban a MOL ellen zajló folyamatos politikai kampány mellett, a horvát pénzügyminiszter nyilvános fenyegetése országa legnagyobb befektetőjével szemben, valamint a horvát igazságügyi szervek általi eljárások a MOL egyes vezetőivel szemben is arra utalnak, hogy gazdaságon kívüli eszközökkel kívánnak nyomást gyakorolni. Ezek a módszerek az Európai Unióban elfogadhatatlanok, ezeket a lépéseket Magyarország nem hagyhatja válasz nélkül.

A magyar Kormány felfogása szerint az államnak joga van eldönteni, hogy mely indokolt esetekben akar egy eszközt birtokolni, azaz tulajdonossá válni vagy egy tevékenységet állami tevékenységként folytatni.

A Magyarországon is találkozhatunk ilyen esetekkel, amikor az állam kivásárolja a korábbi befektetőket, de ennek megvan a mindenki számára elfogadható, bevett útja. Tehát létezik kulturált módja az elválásnak.

A magyar Kormány számára elfogadhatatlan az a gyakorlat, hogy előbb nyilvános pályázaton kiválasztják a stratégiai partnert, amely jelentős befektetéseket hajt végre, - ezzel a világválság idején megmenti a Horvátország legfontosabb vállalatát az INA-t, majd utólag próbálják ezt a stratégiai partnert gazdaságon kívüli eszközökkel megfélemlíteni, s kivásárlás nélkül visszaszerezni az INA feletti irányítást.

Ezen előzmények után a Kormány a mai ülésén a következő döntéseket hozta:

- A Külügyminiszter lemondja az október 3-án Dubrovnikban megrendezendő csúcstalálkozón való részvételét;

- Magyar Kormány a magyar állam képviseletében, mint a legnagyobb tulajdonos felkéri a MOL menedzsmentjét vizsgálja felül a társaság portfólióját adott esetben készítse elő a MOL tulajdonában lévő INA részvények eladását a horvát kormány vagy harmadik fél részére;

- Utasította az igazságügyért felelős minisztert, illetve a MOL állami tulajdonban lévő részvényeinek tulajdonosi jogát gyakorló Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vezetőit, vizsgálja meg milyen polgári és büntetőjogi lépések lehetségesek a MOL-t illetve Magyarországot ért sérelmek orvoslására.