Veszélyeztetett állat született
Cukiságbomba Nyíregyházán
[Ujvári] publikálva: 2020-04-09 10:48:00 | Nyomtatás
Mishmi takin született a Nyíregyházi Állatparkban, a világ állatkertjeiben mindösszesen 164 egyed él belőlük, a természetben pedig 3500 - írja a FrissMédia.
Igazán sikeresnek mondható az országban, a csak a Nyíregyházi Állatparkban élő Mishmi-takin tenyészcsapat, mert egy hónapon belül, már a második takin borjú lát napvilágot. A szaporulat azért is örvendetes, mert a természetben élőhelyük fokozatos csökkenése és az orvvadászat miatt, az elmúlt 25 évben állományuk 30%-al csökkent. Jelenleg csupán 3500 egyed él belőlük, ezért a Természetvédelmi Világszövetség ( IUCN) veszélyeztetettnek nyilvánította, az Európai Fajmegőrzési Program pedig koordinált tenyésztéssel növeli állományukat az állatkertekben.
A világon mindösszesen 37 állatkert tart Mishmi takint, ahol 164 egyedből, a most született borjúval már 9 Nyíregyházán látható.
A Nyíregyházi Állatpark Mishmi takin tenyészbikája 2009-ben érkezett a Berlini Állatkertből, az Európai Fajmegőrzési Program keretében, majd nőivarú társai 2014-ben jöttek a Beauval Zooból, Franciaországból, s 2017-től sikeresen gyarapodik állományuk. 2020 márciusában egy nőstény, míg áprilisban egy bika borjú született a nyíregyházi tenyészcsapatban.
A zömök kis testű takinok bár rendszertanilag a kecskefélék közé tartoznak, leginkább a szarvasmarhákra hasonlítanak. 4 alfajuk él a világon, közülük a Nyíregyházán megtekinthető Mishmi takinok, az élőhelyükön lévő Mishmi hegyről kapták a nevüket.
A Mishmi takinok (Budorcas taxicolor taxicolor) a természetben a Himalája keleti vidékén élnek, változatos élőhelyeken, 1000-3000 m tengerszint magasság között. A hideg ellen nemcsak vastag bundájukkal védekeznek, de a fajra jellemző ívelt orrhát (kosorr) is segíti őket, mivel az előmelegíti a belélegzésre kerülő levegőt.
Mindkét ivar visel szarvat, de a bikák erőteljesebb testfelépítésűek s testtömegük akár a 350 kg-ot is elérheti.
Növényevő állatok, melyek mindig ugyanazon az útvonalon járnak a pihenő-, ivó- és táplálkozóhelyek között, így idővel ösvényeket taposnak ki maguknak. A csordákban elsősorban a nőstények és fiatal hímek élnek, az ivarérett hímek többnyire magányos életmódot folytatnak.
A takin csapat legifjabb tagjai 220 napi vemhesség után jöttek a világra- s pár órával a születésük után már lábra is álltak. A márciusi és április születésű állatok egészen 9 hónapos korukig anyatejjel is fognak táplálkozni, de hamarosan a szálas takarmány fogyasztását is megkezdik.
Galéria:
A kategória további hírei:
Egy magyar recepciós mesél
Életveszélyes a túrázás
3. Emeletes ülések a repülőkön
Ez (is) lehet a jövő
Több mint 100 világörökségi helyszín tűnhet el
5. Döbbenetes emberek szavaztak vasárnap
Zárcsökkentést és táncos játszóteret kért a két szavazó
Két év tombolás után csak a férj
7. Nádas Tamás barátom emlékére
Lezuhant a műrepülő világbajnok
8. Csodanövény válthatja ki az antibiotikumokat
A kerti sarkantyúka a 2013-as esztendő gyógynövénye
9. Blöff - Nem lehet méregteleníteni a testünket
Zacher Gábor toxikológus elmondja az igazat
Szex kölcsönbe
1. Medve kergetett egy síelőt Erdélyben - videó
Gyorsan vágott az esze
2. A MÁV szemét továbbra is csípik a graffitik
Állítólag javult a tendencia
Egy időre abba is hagyja most a zenélést
4. Koronaékszer-lakodalomra készülnek Ajakon
Sanyi bácsi túllőtt a célon
5. Ekkora mázlija senkinek sem lehet
Egy nyáron kétszer vált hipergazdaggá
6. Lábát törte Törökországban Katie Price
Egyszerre mindkettőt
7. Kanye West indul az elnökválasztáson
Kim Kardashiannal közösen célozzák meg a Fehér Házat
8. A színész nyakának ugrott az óriáspatkány
Megkergültek a járványban
9. Karanténban a násznép Tolnában
Az anyakönyvvezető sem úszta meg
10. Szülés a villamosmegállóban Budapesten
Rendőrök voltak a bábák
Penny továbblépett