A közvéleménykutatók beletrafáltak

Pontosabbak voltak idén, mint 2010-ben

[szorenyi.p] publikálva: 2014-04-07 14:40:00 | Nyomtatásprint

hírkép

Jól vizsgáztak a közvélemény-kutatók - olvasható a Nézőpont Intézet által létrehozott kozvelemenykutatok.hu oldal gyorselemzésében. Mint az MTI-hez eljuttatott anyagban írták: a választás előtti időszakban több politikus és politikai szakértő is kételyt fogalmazott meg a politikai közvélemény-kutatásokkal kapcsolatban.


A negatív várakozásokkal ellentétben azonban a kutatócégek jól vizsgáztak, és nemcsak az alapvető erőviszonyokat tudták eltalálni, hanem statisztikai szempontból is jól tudták mérni a választási végeredményt. Az Ipsos mérése és szakértői becslése is hibahatáron belül eltalálta a végeredményt, de a Nézőpont két kutatása, és a Medián kutatása, valamint szakértői becslése is nagyon pontosnak bizonyult - tették hozzá.

Az elemzésben a kutató cégek utolsó kiadott preferencia számait vizsgálták meg részletesen: a Tárkinál az utolsó mérésüket, az Ipsosnál és a Mediánnal az utolsó mérést és a szakértői becslésüket, a Nézőpontnál, valamint a Századvégnél az utolsó heti mérést, valamint a választás napi telefonos kutatásokat.

A mérések pontosságát két mutatóval számolták ki. A pártonkénti átlagos hiba nagysága mellett kiszámoltak egy olyan mutatót is, amely érzékenyebb a pártonkénti becslések pontatlanságára. A választás eredményénél a határon túli levélszavazatokat nem vették figyelembe, mivel az intézetek is csak a hazai szavazókat vizsgálták felméréseikben.

A Fidesz 43,7 százalékos listás eredménye valamivel alacsonyabb lett, mint ami a kutatási adatokból várható lett volna. Gyakorlatilag minden intézet felülmérte valamennyivel a győztes pártot, a legpontosabbnak az Ipsosnak (46 százalék) és a Nézőpontnak (47 százalék) a választás hetében közreadott kutatása bizonyult. Az Ipsos és a Medián a korábbi választások tapasztalataira építve a szakértői becslésében lefelé módosított a Fidesz várható eredményén, azonban ezek az értékek túlkompenzáltak, és alulbecsülték a kormánypártot. A Századvég választás heti kutatása (51 százalék) és a Tárki utolsó kutatása (51 százalék) jelentősen túlmérte a Fideszt.

Azon több elemző által hangoztatott állítást pedig, mely szerint többségben vannak hazánkban a kormányváltást akarók, a választások megcáfolták - mutatott rá a gyorsjelentés.

A Kormányváltó Összefogás listájának nagyságát pontosan tudták becsülni a kutatócégek. A szakértők és a politikusok ezen lista támogatottsága kapcsán voltak végig a leginkább szkeptikusak, pedig itt voltak a legpontosabbak a közvélemény-kutatók. A Nézőpont Intézet mindkét kutatása (28 és 27 százalék), és az Ipsos két kiadott száma (28,5 és 26 százalék) is statisztikai hibahatáron belül mérte a Kormányváltók listáját.

A gyorsjelentés szerint a Jobbik jó szereplése szintén várható volt a kutatási eredmények alapján. Az összes kutatócég jelezte, hogy az utolsó 1-2 hónapban jelentősen tudta bővíteni a táborát a Jobbik, a 20,7 százalékos eredmény a nem túl nagy szórású becslések középpontjában helyezkedik el. Azok az előzetes kutatói várakozások is teljesültek, hogy a Jobbik erősödése ellenére nem tud a Kormányváltó Összefogás elé kerülni támogatottságban - tették hozzá.

A Lehet Más a Politikát (LMP) az összes kutatóintézet a bejutás határának közelébe mérte, és az eredmények itt is igazolták a cégeket. Egyedül a Medián mérte alul (3 és 4%) a kispárt támogatottságát, minden más kutatócég bejutást várt.

A gyorsjelentés rögzíti: összességében megállapítható, hogy a közvélemény-kutatók nagyon jól vizsgáztak. Az előrejelzések, még a sikeresnek tartott 2010-nél is pontosabbnak bizonyultak, ami jelzi, hogy továbbra is érdemes hallgatni a közvélemény-kutatásokra.

© vilagszam.hu

(Forrás: MTI)




Galéria:



Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz



A kategória további hírei:


KÖRNYEZETVÉDELEM
90 km bicajozás a Börzsönyben
Egy politikus fontosnak tartotta, hogy beszédet mondjon
PÉNZTÁRCA
Azé lesz az állás, aki gazdag?
Számít az is, hogy miben jelenünk meg egy interjún
ÚTIKÖNYVEK HELYETT
Kalandra fel, irány Oroszország!
Elvisz az új Tropical magazin
RECIKLI
Indiana és a magyar történelem
Magyarország két birodalom között

Itt jártunk: Uganda

TOP
PIKÁNS

1. Mi van most az Adrián?

Egy magyar recepciós mesél

2. Ezt most inkább hagyja ki!

Életveszélyes a túrázás

3. Emeletes ülések a repülőkön

Ez (is) lehet a jövő

4. Menjen, amíg nem késő

Több mint 100 világörökségi helyszín tűnhet el

5. Döbbenetes emberek szavaztak vasárnap

Zárcsökkentést és táncos játszóteret kért a két szavazó

6. Ilyen az amish szex

Két év tombolás után csak a férj

7. Nádas Tamás barátom emlékére

Lezuhant a műrepülő világbajnok

8. Csodanövény válthatja ki az antibiotikumokat

A kerti sarkantyúka a 2013-as esztendő gyógynövénye

9. Blöff - Nem lehet méregteleníteni a testünket

Zacher Gábor toxikológus elmondja az igazat

10. Ilyen az eszkimószex

Szex kölcsönbe

1. Ezek voltak a legnagyobb szerelmek 2023-ban

Sztárjainkat is utolérte a szerelem

2. Tönkretette Marilyn Monroe ruháját Kardashian

Hiányzó gyémántok

3. A lelked mélyére ás le ez a személyiségteszt

Készen állsz?

4. 5 tuti tipp a boldogabb élethez

Így szabadulhatsz meg a negatív érzelmektől

5. Ez a legizgalmasabb csillagjegy

Elmondjuk, miért!

6. Ez a 3 csillagjegy őrjítően érzéki és szexi

Köztük vagy?

7. Jolie keményen megvádolta Pittet

„Történt családon belüli erőszak…”

8. Tovább dagad a Nagy Feró botrány!

Majka kiborult: Miért kell ilyen álszent sz.rnak lenni?

9. Nagy titokban házasodott össze a sztárpár

Nem akárhol buktak le

10. Öngyilkossággal kokettált az álomesküvő után

A királyi családban sem fenékig tejfel az élet

Műsoraink
2024.04.19. 18:35 Világszám - Inforádió
Uganda
2024.04.20 10:05 Világszám - Inforádió
Afrika Svájca
2024.04.21. 10:35 Világszám - Inforádió
Uganda ism.
Közösség
Nap lánya

Ilyenek a viking nők

Szófelhő / Archív
--